Bez kategorii

Czym jest trądzik?

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry – jedną z jej najpoważniejszych konsekwencji jest obniżenie samooceny i złe samopoczucie, szczególnie u osób młodych. Najczęstsza odmiana trądziku – czyli trądzik młodzieńczy – występuje niemal u każdego nastolatka. Pomimo tego iż jego etiologia jest poznana dość dobrze, młode osoby nie mogą sobie z nim poradzić.


Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie!

Bezpośrednią przyczyną powstawania zmian trądzikowych każdego  jest jednoczesne sprzężenie dwóch czynników. Po pierwsze, nadmierna aktywność gruczołów łojowych, po drugie zatkanie gruczołów łojowych przez warstwę martwego naskórka, który mocno przylega do skóry. W takim przypadku w środku mieszka włosowego rozwija się zakażenie – spowodowane przez bakterie które upodobały sobie to miejsce, a czop wypełnia się ropą.

Zmiany wyglądają rozmaicie – w zależności od nasilenia choroby. Jeśli nie dbamy o skórę, choroba zaostrza się, a poszczególne krostki zlewają się. Niektóre źródła wskazują na to iż trądzik jest powiązany ze stresem lub jest dziedziczony.

Często zapominamy iż trądzik młodzieńczy to nie jedyna postać trądziku. Zmiany rozwijają się także pod wpływem drażniących substancji – na przykład trądzik chlorowy czy bromowy.

Bardzo dokuczliwą formą trądziku jest trądzik różowaty – który objawia się w postaci nacieków i krost na skórze twarzy. Jest związany przede wszystkim z cerą naczynkową.

Trądzik występuje również u niemowląt – zwłaszcza gdy do pielęgnacji dziecka używamy środków drażniących lub zatykających pory. Należy jemu zapobiegać poprzez stosowanie środków które są sprawdzone w pielęgnacji małych pacjentów. Dziecko – w miarę możliwości – powinno jak najwięcej czasu spędzać bez pieluszki, dzięki czemu skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Należy stosować pampersy dobrych firm, które pozwalają na przepływ powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *