Bez kategorii

Cera trądzikowa

Cera trądzikowa występuje w większości przypadków u osób młodych – z czasem, zwłaszcza u pań przekształca się w cerę mieszaną. Jej podstawową cecha jest zbyt duże wydzielanie łoju – czyli sebum, przez co często sprawia wrażenie błyszczenia się. Pory skóry są z reguły dobrze widoczne. Na cerze trądzikowej pojawiają się zmiany – powszechnie nazywane pryszczami. Są spowodowane zatkaniem ujścia nadmiernie działającego gruczołu łojowego przez komórki naskórka.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie!

Cera trądzikowa – nadmiar sebum

Pamiętajmy jednak iż nadmierna praca gruczołów łojowych nie ma nic wspólnego z nawilżeniem – skóra trądzikowa która jest źle pielęgnowana będzie przesuszona. Cera trądzikowa występuje z reguły w „strefie T” – czyli na czole, okolicach nosa oraz na brodzie i linii żuchwy. Tego rodzaju skóra jest zwykle odporna na powstawanie zmarszczek – które jak wiemy nie występują w okresie dojrzewania. Łój jest substancją odpowiedzialną za tworzenie płaszcza lipidowego i chroni skórę przed podrażnieniami. Nie szkodzą jej zatem warunki atmosferyczne oraz kosmetyki których nie mogą używać osoby na przykład ze skórą suchą, takie jak zwykłe mydła w kostkach.

Gdy masz cerę trądzikową, bardzo ważne jest codzienne likwidowanie warstwy martwych komórek – jeśli pozostawisz je na skórze, jest niemal pewne iż będą powstawały na niej nowe zmiany.

Występowanie tego rodzaju cery u nastolatków daje duże podstawy do tego by sądzić iż jest związana w największym stopniu z gospodarką hormonalną człowieka. Trądzik wszak nie występuje przed okresem dojrzewania. Również koniec pojawiania się krost jest związany z osiągnięciem pełnej dojrzałości fizycznej. Gdy poziom hormonów normuje się, spada aktywność wydzielania sebum. U niektórych osób trądzik pozostawia trwałe blizny na całe życie – jeśli chcemy tego uniknąć musimy dbać o skórę każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *