Bez kategorii

Trądzik różowaty

Krosty, zaczerwienienia i tzw. pajączki na twarzy oznaczaja zazwyczaj jedno – trądzik różowaty (łac. acne rosacea). Przypadłość ta jest jedną z najpopularniejszych odmian trądziku. Chociaż badania wskazują, że najczęściej dotyczy ona kobiet to również duże grono mężczyzn musi borykać się z nieprzyjemnymi krostami trądzikowymi. Przeciętnie, choroba ta rozwija się u osób w wieku od 20 do 30 lat ale jej efekty mogą dotykać osoby w wieku nawet do 50 lat.

Należy wspomnieć, że trądzik różowaty to dość poważna choroba skóry. Nie jest to pojedynczy pryszcz, który łatwo możemy zwalczyć czy to domowymi środkami czy specyfikami z apteki. Konieczne jest podjęcie leczenia za pomocą naprawdę dobrych suplementów (sprawdź tutaj). Jeżeli to nie pomoże, to konieczna jest wizyta u specjalisty (najczęściej dermatologa), który w zależności od poziomu rozwoju trądzika, dopasuje nam odpowiednią kurację.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie!

Jakie tematy poruszyliśmy w tym artykule?

1. Objawy trądziku różowatego
2. Trądzik różowaty – przyczyny
3. Jak leczyć trądzik różowaty?
4. Czy domowe sposoby na trądzik różowaty są skuteczne?
5. Dieta w trądziku różowatym
6. Trądzik różowaty a kosmetyki

Objawy trądziku różowatego

Jak w wielu schorzeniach, tak i w przypadku trądzika różowatego najlepiej reagować po zauważeniu pierwszych objawów. Nie jest to niestety łatwe, gdyż ten rodzaj trądzika potrafi zaatakować nagle i z dużym natężeniem.

Podstawowe objawy trądziku to oczywiście krosty i zaczerwienienia na twarzy. Zazwyczaj towarzyszy im delikatna bolesność oraz miejscowa bolesność (nie zawsze). Należy pamiętać, że stosowanie kremów czy maści przeciwtrądzikowych bezpośrednio na zaatakowane miejsca może przynieść odwrotny efekt . Dlatego zanim użyjemy czegoś działającego miejscowo lepiej rozważyć to co mogło przyczynić się do powstania trądzika i ewentualnie wyeliminować tego rodzaju czynniki.

Jak wygląda trądzik różowaty? Obejrzyj zdjęcia

Aby uzmysłowić sobie jak dużym problemem jest trądzik różowaty, najlepiej jest przyjrzeć się zdjęciom. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam zapoznać się z tym schorzeniem i być może zauważyć początki trądziku różowatego. Oto kilka wspomnianych zdjęć:

zdjęcia

Trądzik różowaty – przyczyny

Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie sa w  100% sprecyzowane. Zauważalne są jednak różnego rodzaju prawidłowości związane z dietą, stylem życia. Dla wielu ekspertów głównym czynnikiem jest jednak genetyka oraz karnacja skóry. W tym wypadku jednak nie wiele zrobimy na własną rękę. Pomóc nam mogą jedynie dobre tabletki na trądzik, skuteczna maść albo inne rozwiązanie skonsultowane z dermatologiem.

Specjaliści przytaczają co najmniej kilka kluczowych czynników wywołujących trądzik różowaty. Oprócz stylu życia czy genetyki mogą być to współistniejące choroby. Poniżej lista najczęściej wskazywanych winowajców:

  • nadmierne promieniowanie uv
  • złe nawyki żywieniowe lub zaburzenia trawienia
  • zaburzenia hormonalne (tarczyca, zaburzenia cyklu)
  • roztocza (zwłaszcza Demodex folliculorum)
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe
  • nadmierna styczność z wysoką temperaturą (sauna, gorące kąpiele)
  • długotrwałe stosowanie preparatów sterydowych

Jak widać przyczyn może być bardzo wiele. Dodając do nich czynniki związane z gentyką powstaje bardzo trudna do leczenia choroba. Nie dziwne więc, że ludzie sięgają po przeróżne metody leczenia trądzika różowatego. Które z tych metod można uznać za najskuteczniejsze?

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego jest oczywiście zależne od tego jak duże jest jego nasilenie oraz jaką postać przyjęła choroba. W wielu przypadkach wystarczą zmiany w diecie, stylu życia bądź przeleczenie chorób towarzyszących. Lżejsze formy trądziku różowatego mogą być również zwalczane z pomocą suplementów diety takich jak np. Nonacne.

W przypadkach, kiedy produkty dostępne bez recepty nie pomagają konieczna może okazać się ostrzejsza kuracja prowadzona pod okiem lekarza. Na trądzik różowaty często stosuje się leki oparte o antybiotyki lub sterydy. Zazwyczaj przyjmują one formę preparatów doustnych, jednak nierzadko stosuje się maści antybiotykowe czy steroidowe, których zadaniem jest miejscowe zwalczanie tego co najgorsze w trądziku – krost, wyprysków i rumieńców.

Czy domowe sposoby na trądzik różowaty są skuteczne?

Leczenie domowe to etap od którego najczęsciej zaczynamy walkę z trądzikiem różowatym. Niestety, wiele z babcinych sposobów daje bardzo słaby lub krótkotrwały efekt. Najczęściej, tego rodzaju metody, są dobrą profilatkyką. Jak jednak wiadomo, walkę z trądzikiem zaczynamy zwykle wtedy, gdy już nas zaatakuje. A wtedy za późno na profilaktykę. Nie mniej jednak, niektóre domowe sposoby mogą okazać się wsparciem do suplementacji czy leczenia farmakologicznego.

  • Rumianek

Na miejscowe zaczerwienienia może pozytywnie zadziałać wyciąg z rumianku. Ma on właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Wystarczy zalać 5-6 torebek rumianku (musi to być mocny wywar) wrzącą wodą (ok. 0,5-0,7 litra) i parzyć przez ok. 10 minut. Następnie należy go odcedzić i ochłodzić. W tak przygotowanym wywarze należy zamoczyć czysty ręcznik i położyć go na twarz. Taki zabieg powinien trwać ok. 15 min i być powtarzany 3-4 razy na dobę.

  • Kurkuma

Właściwości kurkumy są znane i doceniane na całym świecie. Zwłaszcza w kontekście profilaktyki nowotworów. Sprawdzi się ona jednak również jako wsparcie  w walce z trądzikiem różowatym. Wystarczy przygotować prostą maseczkę – łyżkę kurkumy zmieszaj z łyżką płynnego miodu lub jogurtu naturalnego i nałóż na umytą i osuszoną twarz. Zabieg powinien trwać ok. 20 minut, po czym należy dokładnie zmyć maseczkę z twarzy. Właściwości antybakteryjne kurkumy powinny widocznie wpłynąć na zmiany trądzikowe. Dla odważnych istnieje również inna forma wykorzystania kurkumy – koktajl z 1-2 łyżek kurkumy i wody lub mleka – jednak mało kto będzie w stanie przełknąć taką miksturę.

  • Lukrecja

Innym domowym składnikiem, który może pomóc w walce z trądzikiem różowatym jest lukrecja. W tym wypadku również najlepiej przygotować maseczkę składającą się z 1 łyżki sproszkowanej lukrecji, 1 łyżki miodu i odrobiny czystego żelu aloesowego. Taką maskę należy nałożyć na umytą i osuszoną twarz na ok. kwadrans. Efekty zauważalne są po stosowaniu jej przez ok. 1,5-2 miesiące.

Dieta w trądziku różowatym

Jako jedną z kilku podstawowych przyczyn powstawania trądzika różowatego są błędy żywieniowe. Dlatego istotnym aspektem w jego leczeniu jest odpowiednia dieta. Niestety, konieczne są pewne wyrzeczenia, które dla wielu z nas mogą być trudne do zrealizowania.

W wielu przypadkach konieczne okaże się odstawienie mocnej kawy i herbaty – a przecież większość z nas tak właśnie zaczyna dzień. Najlepiej również zrezygnować z alkoholu. Jeżeli chodzi o produkty, które należy wyelimnować to zazwyczaj są to słodycze (głównie czekolada), ostre przyprawy, wątróbka, sos sojowy czy winegret.

Należy zwiększyć spożycie takich produktów jak bogate w witaminę A marchew, morele, dynia, nektarynki czy masło (w granicach rozsądku). W diecie powinny znaleźć się również bogate źródła witaminy C, a więc: porzeczki, papryka, cytrusy – oraz witamina E zawarta w olejach roślinnych, oliwie czy nasionach.

W diecie przy trądziku różowatym niezwykle istotna jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zatem warto wzbogacić dietę o ryby morskie (dorsz, łosoś, morszczuk), a także wspomnianą oliwę z oliwek, orzeczy czy nasiona.

Ustalanie diety przy trądziku jest jednak bardzo trudne i długotrwałe. Kluczem jest obserwacja reakcji organizmu na poszczególne produkty i ocena reakcji. Nie zawsze bowiem eliminacja czy dodanie w/w produktów sprawi, że trądzik różowaty ustąpi.

Trądzik różowaty a kosmetyki

Stososowanie kosmetyków przy trądziku różowatym jest trudnym tematem. Należy bowiem mocno ograniczyć wszelkie elementy, które mogą powodować jego powstawanie. A kosmetyki nierzadko wpływają na pogorszenie kondycji naszej cery – zwłaszcza te, które stosujemy do długotrwałego make-upu.

Dlatego najlepiej zrezygnować ze wszelkiego rodzaju podkładów, pudrów etc. Dla wielu osób może to być ogromna trudność ze względu na brak możliwości chociażby częściowego zamaskowania problemu – dlatego wyjściem może być stosowanie specjalistycznych kosmetyków dla osób z problemami skórnymi. Są one jednak dość drogie i ich dobranie najlepiej skonsultować z kosmetologiem bądź lekarzem.

Stosować natomiast należy odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne do oczyszczania i pielęgnacji twarzy. Najlepiej łagodzące oraz zmniejszające naczynia. Pozwoli to na częściową i powierzchowną eliminację problemu trądzika różowatego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *